Pokaż mi swój język, a powiem ci, co ci dolega


Język składa się z siedemnastu bardzo silnych mięśni, które biorą udział w żuciu i połykaniu. Jest on poprzecinany bardzo gęstą siecią nerwów, które nadają mu „wrażliwość” na smaki, ciepło, zimno i konsystencję. Rozpoznaje cztery podstawowe smaki – słodki w kierunku czubka, słony po stronie grzbietowej, w części przedniej, kwaśny na krawędziach i gorzki daleko z tyłu. Ale jest on również bardzo dobrym wskaźnikiem naszego zdrowia.

Język jest zwierciadłem zdrowia
Usta, a język w szczególności, są często lustrem zdrowia. Znajdują się w nich liczne groźne zmiany, których wcześniejsze wykrycie z pewnością uratowałoby wiele istnień ludzkich. Istnieje wiele zachorowań na raka jamy ustnej, ze względu na związek tytoniu z alkoholem. Ten ostatni wzmacnia o sześć wpływ papierosów. Skojarzenie jest fatalne. Mimo wszystko poważne zmiany pozostają mniejszością wobec dermatologicznych, zakaźnych czy przenoszonych drogą płciową owrzodzeń języka.

Jaki kolor powinien mieć język?

Język jest zwykle czerwony, z kilkoma dyskretnymi białymi obszarami wynikającymi z obecności wielu brodawek. Różni się ona od błony śluzowej wewnętrznej strony policzków, która jest jednolicie różowa. Obciążony, jak to określają specjaliści, może ujawnić nadmiar stołu: posiłek zbyt bogaty w tłuszcze, ubogi w błonnik, źle trawiony; ale może również świadczyć o chorobach gorączkowych (szkarlatyna, opryszczka …).

 • Brązowy język, wskazuje na palenie papierosów, spożywanie dużej ilości herbaty, kawy, lub obecność grzybicy.
 • Czerwony i przekrwiony język, może świadczyć o miejscowym zapaleniu.
 • Czerwony i lekko błyszczący język u osób starszych, przypominający język „kardynalny”, może wskazywać na niedobór witaminy B12.
 • Lekko żółtawy nalot na języku jest zwykle oznaką infekcji grzybiczej. Występuje, gdy układ odpornościowy jest osłabiony i jest najczęściej spotykana u dzieci i młodzieży. Jest to również częste u osób noszących aparaty ortodontyczne, takie jak aparaty na zęby. Zgłoś się do dentysty, aby znaleźć rozwiązanie problemu
 • Białawy nalot na języku jest często oznaką złej higieny jamy ustnej i/lub dużego spożycia alkoholu. Ogólnie rzecz biorąc, dobra szczoteczka do zębów w połączeniu z użyciem skrobaczki do języka i dużą ilością wody rozwiąże problem.

 

Język jest organem wrażliwym na stres

Niektóre języki mogą stać się „geograficzne”: jest to znak, że brodawki zniknęły. W efekcie pod brodawkami ponownie pojawia się zaczerwienienie. Te „zdekapilizowane” obszary są bardziej wrażliwe na czynniki drażniące (przyprawy, ciepło itp.), a także bardziej kruche. W tym przypadku mówimy o „wędrującym złuszczającym zapaleniu szkliwa”, ponieważ przemieszcza się ono po języku. Pozostaje on jednak niezwykle zmienny, z silnym komponentem psychosomatycznym, tak jakby różne problemy danej osoby zagnieździły się na jej języku. Cierpią na to schorzenie głównie kobiety po czterdziestce, często w okresie menopauzy, z nutą depresyjną. Konsultują się w sprawie pieczenia języka.

Stres jest odzwierciedla się również  przez łuszczycę języka, wizualnie podobną do języków geograficznych. Może również prowadzić do namnażania się owrzodzeń jamy ustnej, pojawienia się (lub powrotu) opryszczki lub obecności liszaja.

 

Znaki ostrzegawcze języka

Zwróć uwagę na wygląd swojego języka, ponieważ możesz mieć chorobę i nie zdawać sobie z tego sprawy.

 • Pęknięcia w środku

Jeśli szczeliny nie dotykają czubka języka, oznacza to, że twój żołądek jest słaby lub że masz problemy z trawieniem. Dzieje się tak z powodu braku składników odżywczych. Może masz gazy lub brakuje Ci energii w ciągu dnia.

 • Owrzodzenia

Kiedy w jamie ustnej wielokrotnie pojawiają się owrzodzenia, oznacza to, że brakuje Ci pewnych składników odżywczych, takich jak witamina B6, żelazo czy niacyna.

 • Małe poziome pęknięcia

Oznacza to, że Twój organizm nie przyswaja witamin tak jak powinien. W rezultacie brakuje Ci energii i witalności. O ile prawdą jest, że język ma wiele małych „rowków”, o tyle pęknięcia, o których mówimy, są liczne i dość duże.

 • Czerwona końcówka

Bardziej niż z powodu stanu fizycznego, cecha ta wynika z problemu emocjonalnego. Oznacza to, że jesteś nadmiernie zestresowany, smutny, przygnębiony, niespokojny lub nerwowy.

 • Spuchnięty język z grubym, białym nalotem

Oznacza to, że w Twoim organizmie gromadzi się śluz lub brakuje Ci zdrowych bakterii.

 • Niektóre niedobory żywieniowe (na przykład u wegetarian) mogą powodować gładki język.
 • Błona śluzowa języka może nawet stracić swój miękki, świeży, wilgotny wygląd i ulec zrogowaceniu (trochę jak podeszwy stóp), na skutek palenia papierosów, mechanicznych podrażnień lub dermatoz, takich jak liszaj płaski.

 

Kiedy się konsultować?

Krótkotrwałe zmiany koloru są łagodne. Jednakże, jeśli zmiana koloru utrzymuje się przez kilka dni, jeśli występują zmiany na powierzchni języka, jeśli występuje uczucie pieczenia na języku, lub jeśli występują stwardnienia, obrzęki, owrzodzenia lub uczucie ciała obcego przyklejonego do tylnej części języka, należy dokonać konsultacji lekarskiej ze specjalistą, który może zlecić dodatkowe badania oraz przepisać ereceptę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.