Zalety CAWI


CAWI, czyli Computer Assisted Web Interview to jedna z wielu metod badawczych. Zastanawiając się nad różnymi rodzajami ankiet możemy wyróżnić ankiety papierowe (PAPI – Paper And Pencil Interview), ankiety telefoniczne (CATI – Computer Assisted Telephone Interview), badania ankietowe wspomagane internetowo (CAPI – Computer Assisted Personal Interview), ale także badania internetowe (CAWI). W zależności od grupy docelowej oraz od posiadanych zasobów będziemy wybierać poszczególne sposoby badawcze, lecz obecnie najczęściej wybieraną formą sondaży jest CAWI. Czy faktycznie Computer Assisted Web Interview posiada aż tyle zalet, by być najpopularniejszą techniką badawczą w obecnych czasach?

 

Uniwersalność CAWI

CAWI jest formą badań internetowych, która jest obecnie najpopularniejszą formą ankietowania z uwagi na swoją uniwersalność. Z ankiet internetowych mogą korzystać nie tylko przedsiębiorstwa, ale także pojedyncze jednostki bez względu na badany obszar, dzięki czemu każdy może zdecydować się na przeprowadzenie takiej ankiety. Badania online możemy wykorzystywać w różnych rodzajach sondaży, między innymi w badaniach: satysfakcji klientów z danej transakcji, lojalności konsumentów, oceny publicznej, rozpoznawalności marki, rynku, ale i wielu innych analizach uzgodnionych z klientem, lecz nie tylko. Z tej formy badawczej możemy także skorzystać w innych dziedzinach życia, niekoniecznie związanych z biznesem. Możemy zauważyć, iż placówki edukacyjne także coraz częściej korzystają z ankiet online, gdyż mogę uzyskać informacje o pojedynczych jednostkach. Dzięki nim można zauważyć tendencje i trendy panujące w społeczeństwie.  

 

Szybkość w zbieraniu informacji

Stosując metodę ankietowania CAWI możemy zaoszczędzić wiele czasu, gdyż w tym samym okresie możemy zyskać kilka, a nawet kilkanaście wyników sondaży. Udostępniając ankietę online wysyłamy ją jednocześnie do wszystkich adresatów, nie tracąc czasu na skontaktowanie się z każdą osobą indywidualnie. Ankietowani wypełniają badanie w chwili dogodnej dla nich, co także przekłada się na większą liczbę wypełnionych ankiet. Respondenci mogą wypełnić badanie korzystając z komputera, tableta, smartphone’a, czy laptopa – wystarczy jedynie dostęp do sieci komórkowej, tak więc ankietowani mogą wypełnić sondaż będąc poza domem. Dzięki obecnej technologii wypełnianie ankiet nigdy nie było takie szybkie i łatwo dostępne.

 

To naprawdę proste

Jeśli zależy nam stworzyć ankietę CAWI, a nie mamy czasu lub wiedzy, jak wykonać takie badanie to możemy skorzystać z istniejących już portali. Badanie Opinii to strona z wieloletnim doświadczeniem, która posiada wyspecjalizowaną kadrę. W ich ofercie znajdziemy szereg usług począwszy od stworzenia ankiety, po jej przeprowadzenie, aż po przeanalizowanie otrzymanych wyników w krótkim czasie.  Zlecając takie badanie możemy być pewni, że zostało ono poprawnie wykonane, a co więcej nie tracimy własnego czasu.

CAWI to ankiety internetowe, które są najczęstszą formą ankietowania w dzisiejszych czasach, ale czy to coś dziwnego? Uniwersalność, szybki kontakt z respondentami, a co więcej dostępność portali typu Badanie Opinii to niepodważalne atuty, dlaczego badania online zyskały taką popularność. Każdy z nas może przeprowadzić taką ankietę, bez względu na badany obszar, czy zainteresowania. Warto pamiętać o takim rozwiązaniu, jakim są badania CAWI.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.