Spraw, aby wizyta w Twoim gabinecie była przyjemniejsza


Wizyta lekarska zwykle nie należy do rzeczy najprzyjemniejszych jest to jednak część dbania o nasze zdrowie. Spotkanie w gabinecie lekarskim najczęściej wiąże się jedynie z stresem, wywołuje lęk oraz rozdrażnienie. Kluczem do sukcesu jest skrupulatne przygotowanie się do wizyty, które pozwoli na uzyskanie interesujących informacji oraz zaoszczędzi zarówno czas Twój, jak i lekarza.

 

Krok 1. Plan wizyty.
Bardzo dokładnie zastanów się nad tym jakie informacje chcesz przekazać lekarzowi i zabierz je ze sobą w formie papierowej. Oczywistym jest, że wszystko możesz zapamiętać, ale prawdopodobieństwo pominięcia istotnej sprawy jest zwykle dosyć wysokie. Ustal priorytety i bądź konkretny. Nie pytaj naraz o wszystko – zachowaj pewną hierarchię. Dodatkowo stwórz listę dolegliwości oraz problemów, o których chciałbyś porozmawiać z lekarzem. Takie przygotowanie pozwoli zmniejszyć poziom stresu i lęku.

 

Krok 2. Samopoczucie.
Aby lekarz udzielił adekwatnej pomocy pacjentowi musi uzyskać rzetelnych informacji na temat jego samopoczucia, a to najlepiej wie jedynie sam pacjent. Warto na powyższej liście spisać frazy lub słowa, które ułatwią opowiadanie o tym jak się czujesz. Postaraj się w sposób najbardziej dokładny i spójny wytłumaczyć, jakie są twoje objawy i dolegliwości.

 

Krok 3. Lekarstwa.
Ważnym jest, aby dysponować informacją na temat zażywanych leków, dawkowania oraz częstotliwości ich przyjmowania. Warto również być świadomym po co i dlaczego zażywamy określone leki. Jeśli nie masz daru do zapamiętywania spisz nazwy leków lub zabierz ze sobą opakowania – unikniesz niepotrzebnego zakłopotania. Dodatkowo należy ze sobą zabrać pełną dokumentację medyczną oraz dzienniczek samokontroli (jeśli taki posiadasz).

 

Krok 4. Uczciwość.
Pamiętaj, lekarze słyszeli naprawdę wiele. Nie wstydź się rozmawiać nawet o najbardziej intymnych tematach. Każda informacja jest dla nich cenna i prowadzi do postawienia prawidłowej diagnozy oraz udzielenia odpowiedniej pomocy. Odpowiadaj szczerze, a zarazem konkretnie na zadane przez lekarza pytania.

 

Krok 5. Nastawienie.
Dużym sposobem na poprawienie swoich odczuć związanych z wizytą lekarską jest nastawienie. Postaraj się, aby stres całkowicie Tobą nie zawładnął. Przyjdź z pozytywną energią, dobrym nastawieniem oraz przekonaniem, że lekarz udzieli Ci wszelkich pożądanych informacji. Jeśli z góry skreślisz gabinet lekarski oraz lekarza oraz będziesz nastawiony na porażkę, tak się stanie.

Wystarczy zadbać o kilka detali, by wizyta lekarska była bardziej produktywna i przyniosła pożądane efekty. Nie warto podchodzić do takich spotkań negatywnie – każdego z nas to czeka. Warto w trakcie wizyty notować wszelkie informacje przekazywane przez lekarza, tak aby nic nam nie umknęło.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.