Jak nie robić analizy rynkowej?


Dobrze wykonana analiza rynkowa to klucz do sukcesu firmy, natomiast zła może prowadzić do podejmowania niewłaściwych decyzji strategicznych, a tym samym strat finansowych. Jakich błędów nie popełniać przy analizowaniu rynku?

 

Niewiedza, jakich informacji szukać

 

Wykonywanie analizy rynku tylko po to, by zadowolić szefa lub zapełnić lukę w biznesplanie to oczywiste błędy. Analiza rynku ma bowiem dać konkretne, użyteczne informacje, dlatego trzeba wiedzieć, jakich danych się szuka i jakie wnioski na ich podstawie można wyciągać.

 

Postawienie konkretnych celów analizy rynkowej jest niezbędne zwłaszcza, gdy firma dysponuje ograniczonym budżetem oraz czasem i po prostu nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy.

 

Przepłacenie za analizę rynkową

 

Może okazać się, że nawet kompleksowa analiza rynkowa może nie odpowiedzieć na kluczowe pytania zadawane przez właścicieli firmy. Po raz kolejny pokazuje to, jak ważne jest określenie celu oraz informacji, które chce się dzięki niej uzyskać.

 

Cel jest niezbędny zwłaszcza, gdy analiza rynku przeprowadzana jest wśród potencjalnych klientów. Można to zrobić szybko również online dzięki platformie Badanie Opinii umożliwiającej przeprowadzanie badań marketingowych kierowanych dokładnie do grupy docelowej firmy.

 

Wszystko dzięki bazie ponad 100 tys. ankietowanych, którzy segmentowani są według danych demograficznych oraz socjoekonomicznych, a także zainteresowań i sposobów spędzania wolnego czasu. Jest więc to potężne oraz niedrogie narzędzie do wykonania analizy rynkowej, o ile zostanie użyte we właściwy sposób.

 

Szukanie informacji, które już są dostępne

 

Wiele branż zostało dobrze zbadanych przez ekspertów, dlatego też sporo informacji na ich temat dostępnych jest albo za darmo, albo za niewielką opłatą. W takich przypadkach nie warto więc na nowo odkrywać tego, co zrobili już inni i co można szybko przełożyć na rzeczywiste działania.

 

Oczywiście takie podejście nie sprawdzi się zawsze i w przypadku chęci uzyskania bardzo specyficznych informacji uzyskiwanych zwłaszcza od klientów, analiza rynkowa będzie absolutnie niezbędna.

 

Pominięcie oczekiwań klientów

 

Dogłębne sprawdzenie swoich mocnych oraz słabych stron, sytuacji socjoekonomicznej oraz politycznej, a także konkurencji to za mało, aby wykonać dobrą analizę rynku. Niezbędne jest bowiem zwrócenie się do klientów i przysłuchanie się temu, co mówią. Również można zrobić to dzięki panelowi Badanie Opinii, który umożliwia zebranie od nich informacji o:

 

  • odbiorze bieżącego wizerunku marki,
  • elastyczności cenowej,
  • zwyczajach zakupowych,
  • odbiorze produktu.

 

Analiza rynku będzie użyteczna tylko wtedy, gdy zostanie wykonana w sposób prawidłowy, bez popełniania typowych dla tego typu działań błędów.


10 622 odpowiedzi na “Jak nie robić analizy rynkowej?”